shopping_cart0 Krepšelis

Leidykla „Lucilijus“, Stoties g. 5, 2 aukštas, Šiauliai

Aldona Andrianova, Natalija Zinkevičienė. GARSŲ Č ir Dž TARIMAS


3,50 €
1 vnt.
Apie prekę

Šiame leidinyje aptariama garsų č’, č, dž’, artikuliacija, tarimo sutrikimai, korekcijos būdai. Daug medžiagos skirta šiems garsams įtvirtinti, jiems diferenci­juoti nuo painiojamų: sč, šč, žir kt. Nedaug diferencijavimo užduočių su retais garsais c, dz. Nėra atskirų pratybų minkštiesiems ir kietiesiems, nes, kaip minėta, kietųjų garsų č ir kalboje reta.

Vaikai, kurių kalbos raida normali, garsus č, dž kaip ir kitus sudėtingesnės artikuliacijos priebalsius išmoksta tarti penktaisiais gyvenimo metais. Užsitęsęs šių garsų iškraipymas, keitimas, praleidimas gali apsunkinti skaitymą ir rašymą mokykloje. Keblumų sudaro tai, kad tos pačios artikuliacijos ir tos pat darybos garsai išreiškiami nevienodai:č vienu ženklu, o – dviem (tas pats c ir dz).

Kietieji garsai č ir ypač lietuvių kalboje reti. Aptinkami daugiausia garsažodžiuose, nelietuviškos kilmės žodžiuose. Minkštųjų č ir gausu. Jie kai­taliojasi su priebalsiais t’, d’ (minkštaisiais), pvz.: antis – ančiai.

Aptariamieji garsai susideda iš dviejų dėmenų: sprogstamųjų t, d ir pučiamųjų š, ž. Dažnai šie garsai vadinami afrikatomis. Kai kurie fonetikos specialistai juos vadina sudėtiniais priebalsiais. Kiti (A. Pakerys, 2003, psl. 142) – priebalsiniais, sutaptiniais dvigarsiais.

Pagal logopedinėje literatūroje nusistovėjusias tradicijas ir kad vaikams būtų aiškiau, afrikatas, sutaptinius dvigarsius č, dž leidinyje vadiname tiesiog garsais.

Leidinio perimamumas – A. Andrianovos „Garsų š ir ž tarimas“ (1 ir 2 dalys), kur aptariami pučiamųjų priebalsių tarimo sutrikimai ir jų korekcijos būdai. Daugelis jų tinka ir garsams č, . Kuo geriau vaikas tars garsus s, z, š, ž, tuo lengviau išmoks č, .

Atlikdami pratimus, žaidimus ugdytiniai lavinsis erdvės suvokimą (pvz, pla­tu – siaura), dėmesį, mąstymą, emocijas. Plėsis žodynas retesnėmis sąvokomis (profesijų pavadinimais ir kt.). Nemažai progų tikslinti kalbos gramatinę sandarą, nes kaitant žodžius priebalsiai t, d virsta afrikatomis (platus – plačių). Pateikiami klausimai pagal paveikslėlius bus pavyzdys tėvams, kaip skatinti vaikučius su-daryti sakinius, derinti žodžius tarpusavyje ir pan. Tobulės rišliosios kalbos įgūdžiai.

Apimtis: 52 psl.

Leidykla „Lucilijus“, 2012 m.

Užsiprenumeruodami, sutinkate gauti naujienlaiškius iš mūsų